LISA! Sprogrejser
LISA! SPROGREJSER I GALWAY FOR UNGE
Engelsk i sommerferien ved havet i Irland
Elever fra 12 til 17 år tilbringer sommerferien med os i Galway ved havet. Universitetsbyen ligger ved en fantastisk bugt på den irske kyst med dejlige strande. I prisen er sprogkursus, kærlig (cool) pasning, det store fritidsprogram, lufthavnstransfer og indkvartering i residens med fuld pension inkluderet.
Priseksempel: 2 uger 15175 DKK - Se alle priser her
GRUNDE TIL EN LISA! SPROGREJSE FOR UNGE I GALWAY:
- Top beliggenhed:
Galway er en mellemstor, typisk irsk by ved havet med skønne badestrande. Floden Corrib løber gennem byen, og i centrum ser man de farverige huse. Fra pariserhjulet i bydelen Salt Hill har I en fantastisk udsigt. I havakvariet kan man lære mere om livet under havoverfladen. Vores komfortable universitetscampus i den smukke irske by Galway ligger ikke langt fra havet. - Undervisningen:
Vores sprogrejser i Galway er for børn og unge (12–17 år). Engelskundervisningen finder sted direkte på campus på University of Galway, tæt på havet og kun 15 minutter til fods fra bymidten. - Internationale kursister:
Vi garanterer internationale kursusgrupper. Vores elever kommer fra hele verden, da LISA! Sprogrejser er én af de få udbydere med rådgivningskontorer i mange lande – bl.a. Italien, Spanien og Skandinavien.

YDERLIGERE INFORMATION:
- Indkvartering:
Jeres søn eller datter bor direkte på universitetets campus i et enkeltværelse. Alle elever får fuld pension, og måltiderne spises i universitetets kantine. - Gratis internet (WLAN):
Eleverne har hurtigt, gratis WLAN på hele skoleområdet. - Pasning:
Alle vores sprogrejser for unge er betreute sprogrejser. Pasningen varetages af uddannede rejseledere og lærere. Der findes intervaller – f.eks. på vej til undervisningen – hvor jeres barn er selvstændigt. Vi rådgiver jer gerne udførligt. - Læringsudbytte:
Et højt læringsudbytte kendetegner vores kurser. Det sikres gennem nøje udvalgte engelsklærere med specialuddannelse i at undervise engelsk som fremmedsprog. Undervisningen foregår udelukkende på engelsk. - Kvalitetsmærke:
Med over 30 års erfaring hører LISA! Sprogrejser til de førende eksperter i sprogrejser for unge. Alle lærere er specialiseret i at undervise i deres modersmål – engelsk – som fremmedsprog. - Ankomst:
Flybilletten er ikke inkluderet i prisen. Book venligst en flybillet til Dublin, Galway eller Shannon. Flyrejsen foregår uden ledsagelse. Transfer tur/retur er allerede inkluderet i prisen. Ankomst og afrejse bør ske lørdag eller søndag – ved kampagnepriser kan andre dage være mulige. Jeres barn modtages hjerteligt i lufthavnen.

Det store LISA! fritidsprogram i Galway – alt inklusive:
Det store LISA! fritidsprogram er inkluderet i prisen for sprogrejsen. Fritidsprogrammet tilpasses løbende på stedet efter elevernes interesser. Vores elever kan i Galway for eksempel dyrke sport som svømning, Gaelic Football, fodbold, basketball, rugby og tennis. Der tilbydes maling, teater, dans og talentkonkurrencer. Om aftenen arrangeres der fester, udflugter, picnics, karaoke og vandaktiviteter. Skolen organiserer regelmæssigt udflugter til Dublin, Kilkenny og Limerick. Fritidstilbuddet er en integreret del af hele sprogrejsen i Galway og af undervisningskonceptet og bidrager væsentligt til læringsudbyttet.
Eksempel: Fritidsprogram i Galway (inkluderet):
-
Fodbold, rugby eller Gaelic Football
-
Svømning
-
Irske danseaftener
-
Fester og talentkonkurrencer
-
Picnics
-
Maling eller teater
-
Udflugt til Connemara Hills eller Cliffs of Moher
-
Heldagstur til Dublin, Limerick eller Kilkenny

Alle priser og sprogrejser:
Som ved alle vores sprogrejser for unge er priserne kompletpriser inkl. sprogkursus, indkvartering, pasning, stort fritidsprogram og transfer.
I pristabellen findes alle muligheder og priser.
Booking
Booking på 2 minutter:
✔ Telefonisk (32 72 60 02)
✔ Eller klik på prisen i pristabellen – et forudutfyldt onlineformular åbner.
Brug også vores gratis fagrådgivning.
Vi tager os god tid til alle jeres spørgsmål – pr. telefon eller e-mail.
Kundespørgsmål og svar:
Hvornår skal jeg booke Galway til mit barn?
Book venligst så tidligt som muligt. Populære kursusdatoer er ofte udsolgt allerede i januar til påske og sommer. Ideelt booker man i december for de kommende ferier. Vi kan dog ofte arrangere last-minute pladser – det er oftest flybilletten, der bliver dyrere ved sen booking.
Hvad koster en sprogrejse til Galway?
En 2-ugers sprogrejse om sommeren med 20 lektioner engelsk pr. uge og indkvartering i residens med fuld pension koster 15175 DKK. Det store fritidsprogram, lufthavnstransfer, undervisning og indkvartering er inkluderet.
Kan jeg bo sammen med ven/veninde/bror/søster?
Vi tilbyder gerne fælles indkvartering i samme residens. Bemærk dog, at drenge og piger i Irland bor adskilt.
Kan mit barn finde vej?
Alle afstande er korte og overskuelige. Jeres barn er optaget hele dagen med undervisning og aktiviteter. For børn, der ønsker mere selvstændighed, anbefaler vi sprogrejser på Malta eller i Brighton.
Er der en niveautest?
Ja, på den første skoledag. Herefter placeres eleverne på det passende niveau.
Hvornår skal jeg betale?
Ved kontraktindgåelse betales 20 % af rejsens pris (min. 1500 DKK) samt evt. forsikringer. Restbeløbet forfalder 28 dage før afrejse.
Kunder, der interesserede sig for sprogrejser til Galway, bookede også:
Service:
Vi rådgiver jer gratis om jeres barns sprogrejse til Galway samt om ankomst og rejse. Book komfortabelt via telefon, e-mail eller onlineformularen.


