LISA! Sprogrejser
SPROGSKOLE i Chester
LISA! Sprogrejser reagerer med 30 Plus-programmet i Chester på den stigende popularitet af engelsksprogrejser blandt kursister over 30 og 50 år. Undervisningen er derfor særligt tilpasset disse aldersgrupper og egner sig til alle, der gerne vil lære engelsk sammen med jævnaldrende.

Beliggenhed & faciliteter:
LISA! sprogskolen har til huse i et smukt rødt murstenshus i georgiansk stil. Den ligger midt i Chesters historiske bymidte på en rolig plads omgivet af statelige bygninger. Talrige caféer, restauranter og butikker ligger i umiddelbar nærhed. Alle seværdigheder, såsom den imponerende katedral, de berømte bindingsværkshuse, bredden af floden Dee eller zoologisk have, er let tilgængelige. Skolen har trods sit moderne udstyr bevaret sin traditionelle charme.

Organiseret fritidsprogram:
Det venlige skolteam kender Chester indgående, har altid gode tips til oplevelser og udflugter og organiserer gerne guidede byrundture, klassiske engelske pubaftener, teaterbesøg, grillarrangementer, bogklub og filmklub samt udflugter til Manchester og Liverpool.

LISA sprogkurser:
- Vores sprogkurser starter hver mandag. Falder kursusstart på en helligdag, begynder kurset om tirsdagen (se terminkalender).
- Vores sprogkurser i Chester er velegnede til niveauer fra grundlæggende kendskab (A2) til avanceret niveau (C1).
- Under sprogrejsen bor du i udvalgte indkvarteringer (se indkvartering).
- Oplysninger om vores overvågede engelskkurser for børn og unge findes under sprogrejser for unge i England.
Forløbet af dit sprogkursus:
På ankomstdagen til din LISA! sprogrejse ankommer du til din indkvartering. På den første skoledag bliver du niveautestet og indplaceret på det rette sprogniveau, så vi kan sikre det bedst mulige læringsudbytte. Undervisningen finder – afhængigt af niveau – skiftevis sted om formiddagen og eftermiddagen. Efter undervisningen har du god tid til at udforske byen. Skolen tilbyder flere ugentlige aktiviteter. Skolens team giver gerne tips til, hvor man kan gå ud, shoppe, finde den bedste kaffe eller deltage i aktuelle festivaler. Alle kan også udforske rejsemålet på egen hånd, og der vil altid være ligesindede at tage på opdagelse med. Udvekslingen med de lokale er en fremragende måde at uddybe og afprøve det lærte på. Indkvartering hos en værtsfamilie giver den fordel, at man kan bruge sproget direkte i hverdagen – ved indkøb og sociale aktiviteter er der mange muligheder for at tale engelsk.
Sprog- og kulturrejse:
Vores sprog- og kulturrejse til Chester henvender sig især til kursister fra 50 år og opefter. Kurserne finder sted på vores smukke sprogskole i Chester i små hold. Du lærer engelsk sammen med kursister, som oftest er jævnaldrende og kommer fra forskellige lande, og udvider samtidig dine sproglige kompetencer.

Fritidsprogrammet efter undervisningen er alsidigt og omfatter blandt andet byrundture i Chester og besøg ved byens smukkeste seværdigheder. Typisk engelsk bliver det ved en hyggelig cream tea med te og scones. Udflugter til nationalparker som North Wales, Lake District eller Peak District giver uforglemmelige indtryk af de betagende landskaber. Der kan også arrangeres ture til Beatles-byen Liverpool og for eksempel til en Premier League-fodboldkamp i Manchester.

Sted
Skolens udstyr
te og kaffestue
computer rum
multimedia bibliotek
fællesrum
20 klasseværelser
30 computerarbejdspladser
Klassens udstyr
Internet adgang
WI-FI
Kursus start
Undervisningmateriale
Akkrediteringer
British Council
IALC
Barrier free
